Kamil Rudnicki Personal Page

iStock_000004555733LargeWydawać by się mogło, że startupy internetowe są jednym wielkim chaosem, są trudne do ogarnięcia jako całość i nigdy nic nie wiadomo co przyszłość przyniesie. Ale czy rzeczywiście tak jest? Prawdopodobnie, nie, zaraz to wyjaśnię.

W USA jest bardzo ciekawy trend, który nazywa się Customer Development Process lub Lean Startup. Warto poszukać o tym więcej informacji. Trend ten zakłada zupełnie inne podejście do startupów od tego jakim kiedyś firmy kierowały się tworząc oprogramowanie: pomysł->stworzenie listy funkcji->programowanie wszystkiego co tylko możliwe->wielki huczny start. Po czym okazywało się, że wszystko to jest wielką klapą! Nasze pierwotne założenia miały się nijak do tego czego oczekiwali użytkownicy, strona główna wcale nie była dobrze zoptymalizowana pod kątem grupy odbiorców, a media zdążyły już zrobić czarny PR.

Jest jednak nowe podejście. Jak wiadomo startup charakteryzuje się tym, że często tworzy się nowy rynek, coś nowego czego nie było na rynku i nikt tego nie przetestował. To jest podstawa istnienia startupa, w przeciwieństwie do tradycyjnych biznesów, które zostały już solidnie przetestowane. I tutaj pojawia się Customer Development Process.

Jest to iteracyjne podejście, w którym można wyróżnić dwie fazy: przed Customer Development Process i po ;) Pierwsza faza rozpoczyna się od prototypu z małą liczbą funkcji, wrzuca się to do Internetu i jakimiś drobnymi kwotami przyciąga się ruch na stronie i pyta użytkowników czy to jest to czego chcą, w międzyczasie tworząc funkcje o które użytkownicy poproszą, przebudowując przekaz marketingowy. Gdy przynajmniej 40% użytkowników powie, że dla nich produkt jest must-to-have, wtedy przechodzimy do drugiej fazy. Polega ona na optymalizacji konwersji odwidzający->użytkownik->klient (pisałem o tym tutaj), przez iteracyjną poprawę przekazu na landing pages (najlepiej przy użyciu Google Optimizer). Dopiero po tym, angażujemy wszystkie nasze siły i zasoby żeby stworzyć dynamiczny wzrost.

Polecam wysłuchać dwóch prezentacji ludzi, którzy są pionierami Customer Development Process:

http://venturehacks.com/articles/sean-ellis-interview
http://venturehacks.com/articles/sean-ellis-interview-2