Kamil Rudnicki Personal Page

Przypowieści, metafory, bajki, opowiadania itd. prawie codziennie je słyszę.

Czasami są zabawne, a czasami nie, ale dobre odznaczają się tym że bardzo pobudzają wyobraźnię człowieka i w znaczący sposób oddziałują na nas! Najczęściej mamy dowolność ich interpretacji, więc pozwalają się dopasować do obecnej sytuacji, w tym tkwi ich moc. Powtarzam, dają się interpretować, każdy może znaleźć w nich kawałek swojego świata. Taki zabieg często powoduje że mamy satysfakcje (zresztą złudną) że to właśnie nam było dane odgadnąć sens danej bajki i w tym również tkwi ich moc. Pozwalają nam również odejść od rzeczywistego świata, od problemów i udać się do raju gdzie wszystko jest możliwe i w tym również tkwi ich moc :)

Stanowią więc potężne narzędzie manipulacji. Dlatego kiedy następnym razem będziemy z zaciekawieniem słuchali opowieści i pewnie zastanawiali się jak to się ma do obecnej sytuacji i gdy to nam się powiedzie pomyślmy czy aby na pewno wnioski z bajki są słuszne. To może okazać się trudne, ale nie niemożliwe.

Często wpadamy również w pułapkę implikacji. Gdy orzekniemy że początkowo opowieść się sprawdza w 100%, to późniejsze momenty mimo możliwego braku racji istnienia będziemy myśleć: "Oo przecież to się wszystko trzyma kupy, jeśli poprzednia myśl była prawdziwa, a następna logicznie wynika z poprzedniej w opowiadnianiu to przecież tak jest też w moim przełożeniu bajki na prawdziwe życie!" Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać o zachowaniu rozsądku i że interpretując dane opowiadanie związek skutkowo-przyczynowy wcale nie musi zachodzić!

Podsumowując, świadomości nigdy za wiele. Ja osobiście uwielbiam słuchać metafor, przypowieści, opowiadań, ale staram sobie ciągle przypominać aby słuchać ze świadomością że to mój mózg na siłę chcę zinterpretować sytuację opowiadaną do mojej obecnej sytuacji i że nie zawsze takie porównanie może być trafne.

Gdybyś chciał zabłysnąć w towarzystwie, bądź stać się ciekawszym człowiekiem, bądź poprawić sobie humor, bądź nauczyć się czegoś dopasowując opowiadnie (sic!) to na tej stronie coś znajdzisz - NLP - metafory.