Kamil Rudnicki Personal Page

Chyba nie ma takiego twórcy oprogramowania, który nie chciałby żeby jego program pobierało i kupowało tysiące ludzi z całego świata. W tym artykule przestawię najprostsze sposoby promocji oprogramowania.

Wiadomo, że jeśli o programie nikt nic nie wie, to, po co wogóle go pisać? Dlatego bardzo ważne jest przedstawienie programu jak największej liczbie osób. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

Płatna reklama.

Strona internetowa programu która będzie wyświetlana wysoko w rankingach wyszukiwarek, na słowa kluczowe odpowiadające zastosowaniu naszego programu. Czyli np., jeśli nasz program jest przeznaczony do wypożyczalni kaset, strona WWW programu powinna być wyświetlana wysoko w wynikach wyszukiwania na takie słowa kluczowe jak: wypożyczalnia kaset, obsługa wypożyczalni kaset, program do wypożyczalni kaset, itp... Jednak ten temat jest zbyt obszerny abym go tu opisywał, także powinieneś na własną rękę poszukać informacji dotyczących pozycjonowania stron w wyszukiwarkach.

Katalogi z oprogramowaniem.

Teraz zajmiemy się trzecim punktem, czyli dodawaniem oprogramowania do katalogów z programami. W Internecie możemy znaleźć ogromną ilość stron z oprogramowaniem. Są witryny mało popularne, ale i takie, do których zaglądają miliony osób (np. http://www.download.com). Jedno jest pewne, stron z oprogramowaniem jest tyle, że sami nigdy nie dalibyśmy sobie rady dodać naszego programu do chociażby połowy z nich. Dlatego też istnieją programy, które automatycznie dodadzą nasz program do setek stron z oprogramowaniem. Oto lista większości z nich:

Aid Submission Genius
PromoSoft
RoboSoft
Software Publishers CRM
123 Click'n'Submit Softwares
Submit Plus
Shareware Tracker
Aguta Pad Submitter
Software-Promoter
Advanced PAD Submitter
DigiMode GoldMine
Software Promotion Toolkit
Shareware Tracker
1st Shareware Submitter
Internet Submit Hunter
Fast Submit

Niestety większość z nich to programy płatne, ja jednak uważam, że warto wydać trochę pieniędzy na tego typu program. Osobiście polecam: Aid Submission Genius, PromoSoft, RoboSoft.

Kolejną rzeczą o której chciałem napisać to istnienie plików PAD. Pliki PAD to pliki w formacie XML, które usprawniają dodawanie programów do stron z oprogramowaniem. Zawierają informacje dotyczące programu, np. adres pliku, opis, kategoria, wersja, nazwa, itd... Prawie wszystkie programy przedstawione powyżej korzystają z plików PAD. Także przy promocji naszego programu nieuniknione będzie wygenerowanie takiego pliku. Najlepszym narzędziem do tego celu będzie darmowy program PADGen.

Ostatnią sprawą jest zrobienie strony internetowej programu (może być bardzo prosta, chodzi o to żeby tylko była) i przesłanie naszego programu na jakiś serwer. Teraz możemy wygenerować plik PAD, zdobyć jeden (albo więcej) z przedstawionych powyżej programów i rozpocząć naszą promocję oprogramowania.

Istnieją bardzo popularne strony z oprogramowaniem, do których będziemy sami musieli dodać nasz program, bo naprawdę warto. Oto ich lista:

ZAGRANICZNE

POLSKIE

http://paddb.com/ i http://www.padbuilder.com/submit.php - to darmowa strona, która wykorzystując plik PAD dodaje nasz program do wielu katalogów.